A Dunning-Kruger effektus egy kognitív torzítás, amelyben az alacsony képességű egyének egy bizonyos feladatban túlbecsülik saját képességeiket. Ezt a jelenséget David Dunning és Justin Kruger kutatókról nevezték el, akik először egy 1999-es cikkben írták le.
A Dunning-Kruger-effektus megfigyelhető a mai politikai szereplőknél, ahol egyes politikusok bizonyos területeken túlbecsülhetik képességeiket és képzettségüket, ami rossz döntéshozatalhoz és szerepük hatékonyságának hiányához vezet. Gyakran előfordul, hogy az ilyen politikusok nem rendelkeznek a saját képességeik pontos felméréséhez szükséges tudással vagy tapasztalattal, és a szakterület szakértőinek tekintik magukat még akkor is, amikor nem rendelkeznek a szükséges képzettséggel.
Másrészt, a magasan képzett és tapasztalt politikusok alábecsülhetik saját képességeiket, mivel tudatában vannak a feladat összetettségének és nehézségének szintjével. Előfordulhat, hogy nem tekintik magukat szakértőnek, de jóval nyitottabbak a visszajelzésekre és az építő kritikára.
A Dunning-Kruger-effektus jelentős következményekkel járhat a politikai színtéren. Például egy politikus, aki túlbecsüli képességeit, elhibázott döntéseket hozhat, amelyek ártanak választóinak, vagy akár képtelen lesz hatékonyan kiállni fontos ügyek mellett. Hasonlóképpen előfordulhat az is, hogy egy politikus, aki alábecsüli képességeit, nem lép vezetői pozícióba amikor szükség lenne rá, ami a megfelelő képviselet hiányához és rossz döntéshozatalokhoz vezethet.
A politikában a Dunning-Kruger-effektus elleni küzdelem érdekében fontos, hogy a választók kritikusan értékeljék a politikai jelöltek képességét és képzettségét és eredményeit. Ezenkívül a politikai rendszernek elő kell segítenie az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot, és lehetőséget kell biztosítania a választott tisztviselők továbbképzésére. Ez segít abban, hogy a politikusok folyamatosan fejleszthessék a saját képességeik pontos felméréséhez és a választóik érdekében hatékony döntések meghozatalához szükséges tudásukat és tapasztalatukat.