Az internet és a mobiltelefonok használatának növekedése az elmúlt években jelentősen megváltoztatta az életünket. Az információk gyors elérhetősége és a kapcsolattartás egyszerűsége jelentősen megkönnyítette a mindennapi életet, de egyúttal újabb problémákat is vetett fel. A közösségi média használatának növekedése például összefüggésbe hozható a mentális egészségi problémák, mint a szorongás, a depresszió és az önértékelési problémák, függőség vagy az alvászavarok növekedésével.
A gyors digitalizációt megelőző időkben ez emberek többet foglalkoztak egymással, mint a telefonjaikkal és a közösségi médiával, többet beszélgettek, minden őszintébb és spontánabb volt. A valós világ problémáit élték meg és próbálták megoldani. Manapság két külön sík létezik: az igazi és a virtuális valóság, melyekben gyakran egymástól jelentősen eltérő stratégiákat kell alkalmazni, azaz a két világ nem egyértelműen átjárható.
Éppen ezért az internetes képességekkel rendelkező mobiltelefonok és számítógépek komoly veszélyeket rejtenek magukban. A közösségi média és a készülékek használata olyan problémákat okozhat, mint a depresszió, az önértékelési problémák, a függőség és az alváshiány. Ez különösen igaz az erre fokozottan érzékeny gyermekeinkre. A pszichológusok szerint tény: ahogy elterjedt a közösségi média, úgy emelkedett a depressziós tinik aránya is. Azok a fiatalok, akik túl sok időt töltenek a készülékeik használatával, kevesebb időt fordíthatnak a valódi kapcsolatokra, amelyek fontosak a mentális és érzelmi fejlődésük szempontjából.
Az internet használatának csökkentése jelenthet megoldást ezekre a problémákra. A kutatások azt mutatják, hogy a közösségi média használatának csökkentése pozitív hatással van az önértékelésre és az általános jólétre, segít a szorongás és a depresszió csökkentésében.
Az internet használatának csökkentése azonban nem jelenti azt, hogy teljesen el kell hagyni az internetet. A kulcs az arányosságban rejlik. A fontos az, hogy megtaláljuk azt az egyensúlyt, amely segít a valódi kapcsolatok kialakításában és fenntartásában és megfelően és elégséges módon segít az információk megszerzésében. Azaz célszerű visszatérni az eredeti szándék felé: információk szerzése és megosztása, míg a kommunikációt lehetőleg személyes formában folytassuk.
Egyéni szinten, az internet használatának csökkentésével több időt fordíthatunk a sportra, a hobbinkra, a családdal és a barátokkal való találkozásra, ami segít fizikai és mentális egészségünk javításában és az érzelmi egyensúly megteremtésében. Egyszerű, de ötletes megoldás, hogy gyermekeink részére az úgynevezett flip, vagy „buta” telefon használatát javasoljuk, mely csak a szükséges kapcsolattartási lehetőségeket biztosítja. Egyes rétegekben már megindult ez a tendencia. A fiatalok újra kezdik felfedezni ezeket a készülékeket, amelyek manapság szórakoztatóak és nosztalgikusak, nem mellesleg fillérekért vásárolhatóak meg.