Szúnyoginvázió idején
Olvasva az elmúlt hetek „szúnyogtapasztalatait” éreztem némi késztetést, hogy hozzászóljak a témához. De úgy gondoltam, ha a hozzászólás nem épít, hanem szít, inkább megtartom magamnak a véleményem. Nem vagyok a parkett ördöge, de az elmúlt hetekben a kertünkben sikerült elsajátítanom néhány érdekes táncmozdulatot. Komolyra fordítva a szót.
A pénteki gyérítés sikeresnek ígérkezik, remélem így is marad. Félreértés ne essék, nem áll szándékomban hálálkodni az akcióért, mert úgy vélem, hogy egyrészt elkésett volt, másrészt egy Duna parti város esetében a szúnyog gyérítés és irtás is egy alap feladat. De jobban belegondolva tényleg ez lenne az egyetlen megoldás, hogy a városunk lakosai epekedve várják már, hogy egy hangosan börrögő masina vegyi anyagot szórjon szét az utcáinkon?
Az egyik ennél okosabb megoldás a BIOLÓGIAI szúnyog gyérítés, de ahhoz a németországi és ausztriai jó példákat alapul véve, országosan egységesen, egyszerre az összes vízpart mentén a költőhelyek feltérképezésével és hatékony beavatkozással lehetne érezhető eredményt elérni. Addig amíg a jelenlegi kormány a ló-wellness (https://444.hu/2021/07/06/vegre-megepul-a-termalvizes-lorehabilitacios-kozpont-amiben-minden-lesz-csak-termalviz-nem) támogatását fontosabbnak tartja, mint a lakosság és a hazánkba látogató turisták komfort érzetét ez a megoldás várat magára.
Emlékeznek még? Néhány évvel ezelőtt, ha a Duna parton sétáltak ebben az időszakban, számtalan fecskét láthattak szorgoskodni alkonyat idején. A fecske kolónia nagy része a Selyemgyár és a mellette álló volt Temaforg üzem területén fészkelt.
A felújítás (Selyemgyár) és az átépítés (Temaforg) ugyan megmentették az épületeket és lett egy impozáns rendezvénytermünk, valamint valakiknek egy szuper lakó komplexumuk, de a fecske populációnak nem tett jót. Elveszítettek egy biztonságos nagyméretű fészkelő helyet.
De van remény. Mi lakosok, civil közösségek közvetlenül hozzájárulhatunk helyi fecskepopulációink helyreállításának támogatásához, elsősorban fecskefészek építésére alkalmas létesítmények megalkotásával, ezáltal aktívan elősegíthetjük a szaporodásukat.
Mesterséges költőhelyek telepítésével új, biztonságos tereket tudnánk biztosítani ezeknek a légi akrobatáknak fiókáik felneveléséhez. Erre rengeteg jó példát láthatunk Európa vidéki területein.
A kifejezetten fecskéknek tervezett fészekrakóhelyek felépítése és felszerelése viszonylag egyszerű. Álltalában fa alapra rögzített kerámia fecske odúkból készülnek, így szilárd és biztonságos környezetet biztosítanak a fecskéknek. Ezeket az eszközöket vagy magasan egy épület oldalán kell elhelyezni, de lehet egy oszlop tetején elhelyezett fészektartó is, ideális esetben nyílt víz vagy mezők közelében.
Erre tökéletes helyszín lehet a pl. akár a töltésoldal.
Azáltal, hogy segítjük ezeket a csodálatos lényeket szaporodási törekvéseikben, többet teszünk, mint egyetlen faj támogatását. Támogatjuk a kiegyensúlyozottabb, biológiailag sokszínűbb és egészségesebb ökoszisztémát. Szinte hihetetlen, de ezek az apró madarak 1 kilogrammnyi szúnyog elpusztítására képesek. Minden felállított fészekdoboz nem csak egy fecskecsalád otthona – ez egy fellegvár a szúnyoginvázió ellen.
A kerámia fecskefészkek elkészítését rábízhatjuk kiváló mohácsi keramikusainkra. Munkát adva nekik és támogatva a helyi kézművességet.
A közösség részvétele ebben a kezdeményezésben rendkívül jótékony hatással lehet a fecskepopulációra, hatékonyan növelve számukat és az általuk nyújtott ökológiai szolgáltatásokat. Iskolák, egyesületek, baráti társaságok és egyéni háztartások egyaránt részt vehetnek ebben a vállalkozásban. Az erőfeszítés egyben oktatási platformként is szolgálhat a környezetvédelem iránti megbecsülés ápolására a fiatalabb generációkban.
Ezenfelül komoly turisztikai vonzerője is lehet ez városunknak. Gondoljunk csak pl. a drávai kárókatona telepek látogatottságára.
Egyesületünk (VAN) elkötelezett híve a természetvédelemnek, a fenntartható fejlődésnek és a biodiverzitásnak.
Tervünk, hogy megvalósítsunk egy bemutató projektet. Azonban, mint mindenhez, ehhez is anyagi forrásra van szükségünk.
Ha Ön szimpatizál az ötlettel és részese szeretne lenni a szúnyog mentes jövőnek, kérem támogassa a projektet!
Bármilyen formában csatlakozik kezdeményezésünkhöz köszönjük.
Csorbai Ferenc
FECSKEFÉSZEK TÁMOGATÁS
Célunk, hogy közösségi finanszírozásból minél több fecskefészek valósuljon meg!
Dobjuk össze a fecskefészkeket!
Járuljon hozzá ÖN is ADOMÁNYÁVAL a fecskefészek megvalósulásához!
Válassz a hagyományos banki átutalást vagy a pofonegyszerű bankkártyás adományozást.
Támogatását az alábbi bankszámlaszámla történő banki átutalással teheti meg.
EGYESÜLETÜNK ERSTE BANKNÁL VEZETETT SZÁMLASZÁMA:
Változást Akarók Nemzedéke egyesület
Azért, hogy a beérkező támogatásokat elkülönítve tudjuk kezelni, kérjük, hogy a megjegyzés rovatba írja be, hogy „FECSKEFÉSZEK”
vagy
Gyorsan, egyszerűen, néhány kattintással, tetszőleges összeggel támogathatja a projektet, biztonságos bankkártyás fizetéssel.
Egyesületünk, tagdíjakból, pályázatokból és természetesen adományokból tartja fent magát.
Ahhoz hogy céljainkat, terveinket, kampányainkat létrehozzuk és elérjük, anyagi forrásra és támogatásra van szükségünk.
Az egyesületünk támogatása néhány pofon egyszerű lépéssel megoldható, nem is kell önnek a számítógép/okoseszköz elől felkelnie.
Itt megtalálhatja a részleteket:
https://www.van1.hu/tamogatas
Köszönjük, hogy adományával támogat minket!